skip navigation

Qualified Teams: 2019 ENPL National Playoff

QUALIFIED 2019 ENPL NATIONAL PLAYOFF TEAMS:

14-U (2005) boys:

  • Lou Fusz (Central States NPL)
  • ACYS Spirit United (Florida NPL)
  • Louisiana Fire (Gulf States Premier League)
  • Carolina Elite SA (Boys ECNL Mid-Atlantic Conference)
  • Wilmington Hammerheads (Boys ECNL Mid-Atlantic Conference)
  • New Mexico Rush (Boys ECNL Mountain Conference)
  • Spirit of Liverpool (New England Premiership)
  • GPS MA Elite Red (New England Premiership)
  • Barca Academy NY (New York Club Soccer League)
  • MVLA Pumas (NorCal Premier League)
  • CenCal Cosmos (NorCal Premier League)
  • Elgin Pumas SC (Northern Illinois Soccer League)
  • Chicago Fire Juniors (Northern Illinois Soccer League)
  • FSA FC (Boys ECNL Northeast Conference)
  • Penn Fusion (Boys ECNL Northeast Conference)
  • Sporting Arkansas (Red River NPL)
  • Downtown SC (SoCal NPL)
  • United Mt. Pleasant USA (South Atlantic NPL)
  • Florida Elite (Boys ECNL Southeast Conference)
  • Real Salt Lake AZ (Boys ECNL Southwest Conference)
  • Beach FC (Boys ECNL Southwest Conference)
  • San Antonio City SC (USC Champions League)
  • One World Soccer (USC Champions League)
  • Villareal Virginia Academy (Virginia NPL)
  • Washington East SC (Washington NPL)

15-U (2004) boys:

  • KC Fusion (Central States NPL)
  • GPS Florida West (Florida NPL)
  • Parkland SC (Florida NPL)
  • Mandeville SC (Gulf States Premier League)
  • NCFC Youth (Boys ECNL Mid-Atlantic Conference)
  • Carolina Elite SA (Boys ECNL Mid-Atlantic Conference)
  • Wilmington Hammerheads (Boys ECNL Mid-Atlantic Conference)
  • Cincinnati United Premier (Midwest Developmental League)
  • Madison 56ers (Midwest Developmental League)
  • Rio Rapids (Boys ECNL Mountain Conference)
  • Real Colorado (Boys ECNL Mountain Conference)
  • Bayside FC (New England Premiership)
  • Valeo FC (New England Premiership)
  • GPS MA (New England Premiership)
  • New England FC (New England Premiership)
  • Boston Bolts (New England Premiership)
  • Cedar Stars (New York Club Soccer League)
  • AC Connecticut (New York Club Soccer League)
  • Brentwood Youth SC (New York Club Soccer League)
  • Davis Legacy (NorCal Premier League)
  • Manteca FC (NorCal Premier League)
  • Chicago Fire Juniors (Northern Illinois Soccer League)
  • San Antonio SC (Northern Illinois Soccer League)
  • Solar SC (Red River NPL)
  • Discoveries SC (South Atlantic NPL)
  • FC Alliance (South Atlantic NPL)
  • Downtown South Bay (SoCal NPL)
  • Atlanta Fire (Boys ECNL Southeast Conference)
  • Miramar United (Boys ECNL Southeast Conference)
  • Orlando City (Boys ECNL Southeast Conference)
  • Heat FC (Boys ECNL Southwest Conference)
  • Real Salt Lake Arizona (Boys ECNL Southwest Conference)
  • Phoenix Rising (Boys ECNL Southwest Conference)
  • DMCV Sharks (Boys ECNL Southwest Conference)
  • TSC Hurricane (Boys ECNL Texas Conference)
  • Albion Hurricanes FC (Boys ECNL Texas Conference)
  • Lonestar SC (Boys ECNL Texas Conference)
  • Dallas Texans (Boys ECNL Texas Conference)
  • Austin Texans (USC Champions League)
  • Albion Hurricanes FC (USC Champions League)
  • Great Falls Reston (Virginia NPL)
  • Richmond Strikers (Virginia NPL)
  • Eastern Washington Surf SC (Washington NPL)

16-U (2003) boys:

  • Lou Fusz (Central States NPL)
  • ACYS Spirit United (Florida NPL)
  • Louisiana Fire Jrs. (Gulf States Premier League)
  • NCFC Youth (Boys ECNL Mid-Atlantic Conference)
  • BRYC Elite Academy (Boys ECNL Mid-Atlantic Conference)
  • Carolina Elite SA (Boys ECNL Mid-Atlantic Conference)
  • CSA Impact United SC (Midwest Developmental League)
  • Indiana Elite Premier (Midwest Developmental League)
  • Colorado Rapids (Boys ECNL Mountain Conference)
  • Pride SC (Boys ECNL Mountain Conference)
  • GPS MA (New England Premiership)
  • New England FC (New England Premiership)
  • Valeo FC (New England Premiership)
  • Bayside FC (New England Premiership)
  • Quickstrike FC (New York Club Soccer League)
  • AC Connecticut (New York Club Soccer League)
  • NY Hota Bavarian SC (New York Club Soccer League)
  • Napa Soccer Academy (NorCal Premier League)
  • Union Sacramento (NorCal Premier League)
  • Sockers FC (Northern Illinois Soccer League)
  • Roadrunners SC (Northern Illinois Soccer League)
  • West Side Alliance (Red River NPL)
  • Strikers South Coast (SoCal NPL)
  • Discoveries SC (South Atlantic NPL)
  • Southern SSA (South Atlantic NPL)
  • United Mt. Pleasant SC (South Atlantic NPL) 
  • Concorde Fire (Boys ECNL Southeast Conference)
  • Florida Elite (Boys ECNL Southeast Conference)
  • Real Salt Lake Arizona (Boys ECNL Southwest Conference)
  • Phoenix Rising (Boys ECNL Southwest Conference)
  • Slammers FC (Boys ECNL Southwest Conference)
  • Solar SC (Boys ECNL Texas Conference)
  • Texans SC Houston (Boys ECNL Texas Conference)
  • Lonestar SC (Boys ECNL Texas Conference)
  • Dallas Texans (Boys ECNL Texas Conference)
  • Lonestar SC (USC Champions League)
  • Lonestar SC (USC Champions League)
  • FC Virginia (Virginia NPL)
  • Virginia Soccer Association (Virginia NPL)
  • Dragons FC (Washington NPL)

17-U (2002) boys:

  • Sporting Omaha FC (Central States NPL)
  • West Florida Flames (Florida NPL)
  • GPS Orlando (Florida NPL)
  • Mandeville SC (Gulf States Premier League)
  • South Carolina United (Boys ECNL Mid-Atlantic Conference)
  • NCFC Youth (Boys ECNL Mid-Atlantic Conference)
  • Carolina Elite (Boys ECNL Mid-Atlantic Conference)
  • CSA Impact United SC (Midwest Developmental League)
  • SC Waukesha (Midwest Developmental League)
  • New Mexico Rush (Boys ECNL Mountain Conference)
  • Real Colorado (Boys ECNL Mountain Conference)
  • GPS MA Red (New England Premiership)
  • New England FC (New England Premiership)
  • GPS MA White (New England Premiership)
  • New England FC West (New England Premiership)
  • Valeo FC (New England Premiership)
  • Quickstrike FC (New York Club Soccer League)
  • Met Oval (New York Club Soccer League)
  • NY Hota Bavarian SC (New York Club Soccer League)
  • Santa Clara Sporting (NorCal Premier League)
  • San Juan Blue (NorCal Premier League)
  • Sockers FC (Northern Illinois Soccer League)
  • Eclipse Select SC (Northern Illinois Soccer League)
  • Arkansas Comets (Red River NPL)
  • Culver City FC (SoCal NPL)
  • Discoveries SC (South Atlantic NPL)
  • United Futbol Academy (South Atlantic NPL)
  • Miramar United (Boys ECNL Southeast Conference)
  • Gwinnett Soccer Association (Boys ECNL Southeast Conference)
  • Phoenix Rising (Boys ECNL Southwest Conference)
  • Beach FC (Boys ECNL Southwest Conference)
  • OC Surf (Boys ECNL Southwest Conference)
  • Heat FC (Boys ECNL Southwest Conference)
  • Dynamos SC (USC Champions League)
  • San Antonio City SC (USC Champions League)
  • Richmond Strikers (Virginia NPL)
  • SYC Lions Blue (Virginia NPL)
  • Central Washington Soccer Academy (Washington NPL)

Qualified 2019 ENPL 19-U NATIONAL FINALS TEAMS:

19-U (2000/01) boys - first division:

  • Space Coast United (Florida NPL)
  • Carolina Elite SA (Boys ECNL Mid-Atlantic Conference)
  • Pride SC (Boys ECNL Mountain Conference)
  • Sockers FC (Midwest Developmental League)
  • New England FC (New England Premiership)
  • GPS MA (New England Premiership)
  • Quickstrike FC (New York Club Soccer League)
  • Santa Clara Sporting (NorCal Premier League)
  • Inter FC (Northern Illinois Soccer League)
  • United Mt. Pleasant USA (South Atlantic NPL)
  • OC Surf (Boys ECNL Southwest Conference)
  • Austin Texans (USC Champions League)

19-U (2000/01) boys - second division:

  • Vision Soccer Academy (Central States NPL)
  • Cajun SC (Gulf States Premier League)
  • West Side Alliance (Red River NPL)
  • FC Mulhouse (Washington NPL)

Groupings:

On June 4, US Club Soccer released the groupings for the ENPL National Playoff on the @ENPLsoccer Twitter account:

Stay tuned for the release of the official schedule.

Logo

SIGN ME UP

For email communications.