skip navigation

Keeping up with the 2018 ENPL National Finals in Colorado

By communications@usclubsoccer.org, 07/12/18, 9:45AM EDT

Share

Results

AURORA, Colo. | Welcome to the highest level of boys competition in US Club Soccer! The 2018 ENPL National Finals takes place July 13-14 at Aurora Sports Park, featuring the top four teams in the country at 14-U, 15-U, 16-U and 17-U age groups.

The top two teams from ENPL Eastern Playoffs and ENPL Western Playoffs held about two weeks ago in Massachusetts and San Diego, respectively, have advanced to this national championship. 

Stay tuned for ongoing coverage of the ENPL National Finals via this daily log, photos on Facebook and live updates on Twitter and Instagram.

resultS:

The full results can be accessed here, and a division-by-division breakdown is available via the following links:

SATURDAY, July 14:

The championship and third place matchups are now set, and the following games will decide the inaugural ENPL season.

It's a celebratory day all around today, as these final matches represent the culmination of year-long culmination between 11 NPLs and five Boys ECNL Conferences.

(UPDATE: The games have concluded with six of the eight matches being decided by one goal. Full results are available below.)

14-U DIVISION:

  • CHAMPIONSHIP: TSC Hurricane (Boys ECNL Texas Conference) 2, Phoenix Rising FC (Boys ECNL Southwest Conference) 1
  • THIRD PLACE: GPS Florida West (Florida NPL) 3, Valeo FC (NEP - NPL Division) 1

15-U DIVISION:

  • CHAMPIONSHIP: Tennessee SC (Boys ECNL Southeast Conference) 1, SAC Showcase Premier (EDP - NPL Division) 0
  • THIRD PLACE: Napa Soccer Academy (NorCal NPL) 2, Phoenix Rising FC (Boys ECNL Southwest Conference) 1

16-U DIVISION:

  • CHAMPIONSHIP: GPS MA Elite (NEP - NPL Division) 2, Penn Fusion SA (Boys ECNL Northeast Conference) 1
  • THIRD PLACE: San Diego Surf (NPL West) 3, Texans Houston (USC - NPL Division) 2

17-U DIVISION:

  • CHAMPIONSHIP: Classics Elite (Boys ECNL Texas Conference) 3, Slammers FC (Boys ECNL Southwest Conference) 0
  • THIRD PLACE: Brentwood SC (NYCSL - NPL Division) 3, Tampa Bay United (Boys ECNL Southeast Conference) 2

More updates, including a full recap, to come.

Friday, July 13:

Games are at 9 a.m. and 11 a.m. local time Friday and Saturday.

Below are the matchups, which have been updated with final scores.

14-U DIVISION:

  • Phoenix Rising FC (Boys ECNL Southwest Conference) 2, GPS Florida West (Florida NPL) 0
  • TSC Hurricane (Boys ECNL Texas Conference) 3, Valeo FC (NEP - NPL Division) 0

15-U DIVISION:

  • Tennessee SC (Boys ECNL Southeast Conference) 2, Napa Soccer Academy (NorCal NPL) 1
  • SAC Showcase Premier (EDP - NPL Division) 3, Phoenix Rising FC (Boys ECNL Southwest Conference) 1

16-U DIVISION:

  • GPS MA Elite (NEP - NPL Division) 3, San Diego Surf (NPL West) 1
  • Penn Fusion SA (Boys ECNL Northeast Conference) 2, Texans Houston (USC - NPL Division) 0

17-U DIVISION:

  • Classics Elite (Boys ECNL Texas Conference) 2, Brentwood SC (NYCSL - NPL Division) 1
  • Slammers FC (Boys ECNL Southwest Conference) 4, Tampa Bay United (Boys ECNL Southeast Conference) 1